Miljøgodkendelse til Udholmvej 1-3 7490 Aulum

Landbrug

Klagefristen udløber 30. oktober 2026

Herning Kommune har meddelt § 16a miljøgodkendelse til kvægbruget. Godkendelsen er meddelt efter § 16 a, stk. 1 i husdyrbrugloven.

Ejer af Udholmvej 1-3, 7490 Aulum har søgt Herning Kommune om en § 16a miljøgodkendelse.

Da afstanden mellem Udholmvej 1 og Udholmvej 3 er mindre end 100 meter, og der er teknisk og driftsmæssigt sammenhæng mellem husdyrbrugene, godkendes de samlet.

Der er søgt om følgende:

Udholmvej 3: Opførsel af en ny kostald på ca. 2.700 m2, en mindre udvidelse af udearealet på ca. 900 m2 samt to nye ensilageplansiloer på samlet ca. 3.700 m2.

Udholmvej 1: Ændring af staldtypen i kostald til fast drænet gulv med hældning og skrab, etablering af udeareal på ca. 300 m2 samt nedlukning af tidligere dybstrøelsesarealer.

Der opføres ikke andre bygninger, husdyrgødningsopbevaringsanlæg, veje eller lignende.

Klageprocedure

Når vi har truffet afgørelse om en miljøgodkendelse af husdyrbrug, har du mulighed for at klage til Miljø- og Fødevareklagenævnet. Du har en frist på fire uger, fra det tidspunkt afgørelsen er gjort offentlig.

De, der kan klage, er ansøger og enhver, der har en individuel, væsentlig interesse i sagen, samt visse organisationer, som er angivet i husdyrlovens §84-87. 

Du kan få aktindsigt i de resultater af landbrugets egenkontrol, som vi ligger inde med. Du har også adgang til aktindsigt i sagen.

Læs mere om muligheden for at klage i den enkelte afgørelse.

Du skal bruge Nævnenes Hus, hvis du vil sende en klage.

Her finder du en oversigt over alle nævn i Nævnenes Hus. 

Send din klage via Nævnenes Hus.

Du betaler et gebyr for at klage

Når du klager, skal du betale et gebyr. 

Klagen sendes til Herning Kommune, der har truffet afgørelsen. En klage er indgivet, når den er tilgængelig for Herning Kommune.

Klagen skal være tilgængelig for Herning Kommune i Klageportalen (det vil sige, at klager har godkendt og betalt gebyr/bestilt en faktura i Klageportalen) senest på dagen for klagefristens udløb.

Hvis du ikke er tilfreds med afgørelsen og vil klage til domstolene, skal det ske senest seks måneder efter, du har fået afgørelsen.

Dispensation fra Klageportalen

Planklagenævnet og Miljø- og Fødevareklagenævnet skal afvise klager, der kommer uden om Klageportalen. Der kan dog ske undtagelser, hvis der er særlige grunde til det.

Hvis du har en god grund til, at du ikke kan bruge portalen og gerne vil fritages for kravet, skal du sende os en mail og fortælle hvorfor.

Send anmodning om fritagelse fra Klageportalen

Vi sender din anmodning videre til Planklagenævnet eller Miljø- og Fødevareklagenævnet, som afgør, om du kan slippe for at bruge portalen. 

Du kan anlægge sag ved domstolene

Når Planklagenævnet eller Miljø- og Fødevareklagenævnet har truffet en afgørelse, kan du ikke klage over det til en anden administrativ myndighed.

Du kan i stedet prøve en afgørelse ved domstolene. Hvis du vil anlægge sag, skal det ske senest seks måneder efter, at afgørelsen er gjort offentlig.

Giv os din feedback

Hvad synes du om siden?